Германското правителство очаква най-голямата икономика в Европа да изпадне в рецесия през следващата година, свивайки се с 0,4% с оглед на енергийната криза, растящите цени и затрудненията в доставките, заявиха за Ройтерс два източника, цитирайки предварителни данни на управляващите в Берлин.
Правителството е намалило прогнозата си за растежа на БВП през 2022 г. до 1,4% спрямо априлска прогноза от 2,2%, добавиха източниците на агенцията. В същото време предишна прогноза за 2023 г. беше за икономическия растеж от 2,5 на сто.
Правителството също така очаква инфлацията да остане във високите едноцифрени нива – на ниво от 7,9% тази година и 8% през 2023 г., посочиха източниците на Ройтерс, въпреки че тези стойности могат да се променят леко в зависимост от ефекта от т.нар. „спирачка на цената на газа“.
Инфлацията в Германия нарасна през септември с най-силното темпо от четвърт век насам в резултат на високите цени на енергията, като анализаторите предупреждават, че най-лошото тепърва предстои.
Същите източници посочиха, че правителството очаква икономиката да се върне към растеж от 2,3% през 2024 г.
Потърсен за коментар, говорител на министерството на икономиката каза, че икономическият министър Роберт Хабек ще разкрие новите прогнозни данни следващата седмица. „Все още няма окончателни цифри. Върви работата по последната оценка“, каза говорителят пред Ройтерс.
Данните съвпадат с прогнозите на водещи икономически институти, които през миналия месец намалиха оценките си за икономическия растеж през тази година и понижиха прогнозата си за 2023 г. до спад на БВП с 0,4% при предишна оценка за растеж с 3,1 на сто.
Европа изпитва сериозни проблеми от газовото противопоставяне с Русия след нахлуването на руската армия в Украйна през февруари, което накара правителствата да се борят да осигурят енергийни доставки и да предпазят домакинствата от стремително нарастващите цени.
През миналата седмица канцлерът на Германия Олаф Шолц представи финансов пакет от облекчения на стойност 200 милиарда евро, който включва т.нар. „ценова газова спирачка“ и намаляване на данъка върху продажбите на синьото гориво.
Източник: Труд