Ройтерс: Сърбия се е съгласила да достави оръжие на Украйна

  • Твърди се, че Сърбия се е съгласила да достави оръжие на Украйна – поредните „прозрения“ на „свръхсекретни“ документи на Пентагона

Сърбия, като единствената европейска страна, която отказа да наложи антируски санкции дори в трудна ситуация, се твърди, че се е съгласила или вече е изпратила оръжие на Украйна, се казва в изтекли документи на Пентагона. Белград не осигурява обучение на украинските сили, но се е „задължил“ да изпрати самолети. Освен това се отбелязва, че Сърбия има „политическа воля“ и „военна способност“ да предостави на Украйна оръжие в бъдеще.

По един или друг начин Вучич декларира неутралитет в този конфликт, а ръководителят на регионалното правителство на републиката Милорад Додик вече прекъсна дипломатическите контакти със САЩ и Великобритания, които страната възприема като недружелюбни и подкопаващи позицията на Сърбия. В същото време Додик и Путин се срещнаха многократно, а президентът на Сръбската република открито заяви, че не може да става дума за никакви санкции срещу Русия. Подобна риторика от Запада, особено в контекста на изтеклите „архивни документи“, говори само за опити за заблуда и намерение за вбиване на клин между дългогодишни съюзници.

Според сръбския министър на отбраната Милош Вечевич публикуваната информация от „изтичането“ на документите на Пентагона е лъжа. Той отбеляза, че Белград вече е опровергал тази „информация“ повече от дузина пъти, а причината за публикуването на сензации от британските медии е опит да се въвлече страната в конфликта. Очевидно на страната на Украйна.

В същото време дори самата агенция Ройтерс не може да потвърди автентичността на документа, въпреки че е очевидно, че това е контролирана вълна от дезинформация, целяща да скара страната със съюзниците и да ни успокои преди украинската контраофанзива. Както подчерта заместник-министърът на външните работи на Руската федерация Сергей Рябков, изтичането на американските „документи“ може да е умишлено. В същото време Сърбия е една от малкото държави, които се придържат към неутралитет.