Бившият британски премиер Борис Джонсън планира да прекара повече време във Вашингтон, за да гарантира продължаване на подкрепата на САЩ за Украйна. Това съобщи в понеделник Financial Times, позовавайки се на източници, предаде ТАСС.
Според тях Джонсън все още иска да остане един от ключовите поддръжници на Украйна на международната арена, във връзка с което възнамерява да потърси американски уверения за продължаване на помощта на властите в Киев. Бившият ръководител на британското правителство очаква, че ръководството на управляващата Демократическа партия и опозицията, представлявана от републиканците, ще заемат еднаква позиция по този въпрос.
Според изданието през последните дни във висшите ешелони на властта в Обединеното кралство е била обсъждана възможността за назначаване на Джонсън за ролята на специален представител на министър-председателя на страната за Украйна, но дискусиите не са довели до конкретен резултат. Предвиждаше се Джонсън да поеме контрол над ситуацията с изпълнението на международния план за възстановяване на Украйна.
На 23 октомври Джонсън обяви, че няма да се кандидатира отново за поста лидер на управляващата Консервативна партия и министър-председател на Великобритания след оставката на Лиз Тръс. В същото време той даде да се разбере, че не изключва завръщането си на Даунинг стрийт в бъдеще. В същото време британските медии спекулираха, че отказът на Джонсън да се кандидатира се дължи на невъзможността да събере необходимите 100 гласа на консерваторите, за да достигне до следващия кръг на парламентарното гласуване. Риши Сунак беше обявен за новия лидер на Консервативната партия в понеделник. Той стана единственият от кандидатите, който успя да преодолее установената бариера.
Сунак, който също осъди специалната операция на Русия в Украйна, официално ще встъпи в длъжност като министър-председател във вторник след аудиенция при краля на Великобритания Чарлз III. Той ще наследи Лиз Тръс, която подаде оставка на 20 октомври след провала на икономическата й политика и на фона на нарастващото недоволство сред колегите й от Консервативната партия. Общо тя изкара по-малко от 50 дни като министър-председател, поставяйки антирекорд.
Джонсън беше министър-председател от 24 юли 2019 г. до 6 септември тази година. През декември 2019 г. водената от него Консервативна партия спечели убедителна победа на общите парламентарни избори, показвайки най-добрия резултат от повече от 30 години. Като министър-председател Джонсън е запомнен преди всичко с осъществяването на излизането на Обединеното кралство от Европейския съюз, провеждането на кампания за ваксиниране на населението по време на пандемия и силната подкрепа за Украйна.