Япония се опитва да укрепи собствената си автономия от САЩ

  • Токио се опитва да укрепи собствената си автономия от САЩ, за разлика от Европа. И Япония и държавите от ЕС са зависими, васални или окупирани от САЩ,(както искате го наречете),но има разлики в поведението на лидерите от изток и запад.

Урсула фон дер Лайен наскоро каза, че „Европейският съюз“ се отървал от зависимостта от доставките на газ от Русия, „благодарение на упорит труд“ и „Европа беше подпомогната от съюзници като Съединените щати“.

Да слугуваш е по-важно от влиянието върху климата и въглероден отпечатък, така ли? Зелените природозащитници и в Европа и в Япония знаят, че САЩ им изпращат шистов газ с „изключително вредно въздействие върху климата и общностите и страховит въглероден отпечатък“. Да и европейските знаят, но си траят! Естонските зелени, написаха дори трактат за опасностите от американския LNG,но когато руският газ с много по-малък въглероден отпечатък беше изоставен не реваха за планетата!

Въпреки, че по-високите цени на енергията са добри за производителите на горива, за България, за суицидна Европа и за всички потребители не са добри, подхранват инфлацията, а във Франция и Обединеното кралство и много други държави подхранват протестите заради кризата с разходите за живот. Дори Forbes призна: „Европа загуби завинаги евтиния руски газ и ЕС е обречен на деиндустриализация и значителен спад в стандарта на живот. САЩ се възползват, продавайки енергийните си ресурси на висока цена и обръщайки ЕС в свой васал“.

  • Интересно е как реагират в също окупираната и зависима от САЩ, Япония:

Япония е държава с ограничен суверенитет, напълно зависима от САЩ по въпросите на отбраната и сигурността. Въпреки това, премиерът на Япония Фумио Кишида бе последният от Г–7 посетил Киев, въпреки цялата си зависимост от САЩ и то изпратен там очевидно скоропостижно, за да има някакъв,(макар и жалък),противовес на посещението на Си в Москва. И Токио въпреки това се опитва да укрепва собствената си автономия, за разлика от Европа.

Премиерът на Япония Фумио Кишида, говорейки в парламента на 27 март, заяви, че Япония възнамерява да продължи да участва в петролни и газови проекти в региона на Сахалин, тъй като те са важни за гарантиране на енергийната сигурност на държавата.

„В бъдеще, според прогнозите, търсенето на LNG ще расте, така че проектите на Сахалин са важни за осигуряването на енергийната сигурност на нашата страна, така че ние ще запазим дял в тях“, каза японският политик.

Припомням, че по-рано руските власти решиха да прехвърлят проектите „Сахалин-1“ и „Сахалин-2“ под руска юрисдикция. Чуждестранните участници бяха помолени да предоставят на Москва известия за съгласие да придобият дялове в нови действащи компании в рамките на един месец в съответствие с предишната им схема за разпределение.

  • Японските компании решиха да запазят участието си и в двата проекта, руското правителство одобри запазването на акциите.

Проектът Сахалин-2 представлява близо 9% от потреблението на втечнен природен газ в Япония. Този обем почти изцяло се използва за производство на електроенергия, осигурявайки 3% от производството й в страната. Правителството на Япония многократно е заявявало, че е изключително заинтересовано от доставките на LNG и петрол от Сахалин-2.

Автор: Йордан Халачев