Триест – новият нарко-хъб на Европа

  • Пристанищният град Триест се превръща в новия нарко-хъб на Европа.
  • В пристанищния град се събират трафиците на кокаин, хероин и цигари-контрабанда
  • Залязва славата на прочутата италианска „врата“ за дрога – калабрийския порт Джоя Тауро

Реки с кокаин от Южна Америка и с хероин от Близкия Изток заливат напоследък североизточния италиански пристанищен град Триест и го превръщат в новия нарко-хъб на Европа. До този извод стигна в просторен репортаж римският всекидневник „Република“, който отсече, че големият порт на Адриатическо море вече е откраднал от пристанището на калабрийската мафия Джоя Тауро славата на една от петте най-широко отворени за кокаин врати на Стария континент – другите са Антверпен, Ротердам, Хамбург и Валенсия.

Вестникът мотивира твърдението си с факта, че през миналата 2023 година силите на реда са конфискували в Триест 6 тона чист кокаин на стойност 250 млн. евро в дози за еднократна употреба. В същото време в Джоя Тауро са били заловени едва 4 тона „бяло“, докато през 2021 г. там са били секвистирани 14 тона, а на следващата 2022 г. – 16 тона. Според полицейската статистика обикновено заловеният наркотик е между 5 и 10 на сто от цялото преминаващо през определено пристанище количество дрога, а това означава, че може би през Триест в Европа вече влиза почти два пъти повече кокаин отколкото през Джоя Тауро – 50-60 тона срещу 30-35 по груби сметки. Като основна причина за отклоняването на нарко-трафика от Тиренско към Адриатическо море се сочат изключителните мерки на контрол, взети напоследък в калабрийското пристанище, както от италианските сили за сигурност, така и от Интерпол.

През 2023 година силите на реда са конфискували в Триест 6 тона чист кокаин на стойност 250 млн. евро.

„Република“ прави също така извода, че заформянето на Триест като хъб за разхвърляне на дрога предимно в Централна и Източна Европа е довело до обособяването към града на два нови и смятани от трафикантите за по-безопасни „глобални нарко-маршрути“ най-вече от Колумбия по вода и от Афганистан по суша и вода. Що се отнася до „пътя на кокаина“, то той е бил благословен от специално пристигналите за оглед в началото на това десетилетие от Богота в Триест няколко босове на колумбийската организирана престъпност. Става дума за пратеници от ранга на Абел Рамон Кастано, който е смятан за довереник на тартора на най-големия наркоклан в Латинска Америка – Хобани Авила, известен като „Чикито Мало“. Или пък като „посланикът“ на „колумбийските кокаинови барони“ в Персийския залив Алварес Виляда, известен с прозвището „Чамо“, който е човек на мощния клан „Кана“, предвождан от Антонио Ринконес-„Маркос“. Другото доказателство за нарастването на значението на Триест в международния алъш-вериш с наркотици според в. „Република“ е закотвянето в града и околностите му не много време след колумбийските гастрольори на дистрибутори на едро на кокаин, както от големите италиански градове Рим, Милано, Торино, Болоня и т. н., така и от половин Европа – швейцарци, албанци, французи, немци, шведи и т. н…

Сгъстилото си присъствие на наркотрафиканти в Триест не остава дълго скрито за местната прокуратура начело с магистрата Федерико Фреза. И екипът му от топ-ченгета не само надушва следите на тарторите на трафика и на техните помощници, но успява да изиграе прочутите латиноамерикански наркобарони, задигайки им в края на миналата година споменатите 6 тона кокаин на стойност на дребно около 250 млн. евро. Заслугата за тази свръх успешна акция е и на колумбийската служба за борба с наркотиците, която съобщава на италианската полиция добита от двама нейни агенти точна информация за потеглянето от горите на страната към нейно пристанище в департамент Гуахира на голям товар кокаин. Според началника на разследващия отдел на Финансовата гвардия в Триест подполковник Марко Яничели той и подчинените му режисират с одобрението на прокурора Фреза „постановка“, чрез която разкриват не само маршрута на дрогата от Латинска Америка до Триест, но и поставят под контрол вече доста плътната наркопаяжина в града с най-големия на Стария континент крайбрежен площад. Както обяснява на „Република“ подполковникът, по принцип Колумбийските картели не са пряко отговорни за проследяването на „стоката“ до качването u на транспортно средство, най-често търговски кораб – те продават кокаина на големите европейски мафии. После изнасят „бялото злато“ от джунглата и след това доверени посредници най-често от редовете на калабрийската „ндрангета“ го товарят замаскирано в контейнери за презморски транспорт.

Но колумбийската полиция пресича точно този последен пасаж – иззема тайно „анонсирания“ товар от 4 тона и изпълнявайки „постановката“ на подполковник Яничели, го качва на самолет на испанската авиокомпания „Air Iberia“ за Мадрид. Там кокаинът се поема от испанската полиция, която с втори самолет, този път военен, го докарва до Триест, където е поставен в контролиран от финансовата гвардия склад на пристанището. За колумбийските наркокартели обаче товарът е „тръгнал“ с кораб от Гуахира и след спирки в Мароко и Турция, е пристигнал в Италия. На пристанището в Триест агент на прокуратурата под прикритие като докер се свързва с определените да получат и разхвърлят доставката куриери – контактите с тях са получени от колумбийските ченгета, проникнали в клана на „продавачите“. И първият, с който се вижда агентът-докер, е дошлият пак в Триест „посланик“ в Персийския залив Алварес Виляда. Срещат се в търговския център на близкия до Триест град Портогруаро, на която гостът получава предвидените за него 12 кг кокаин, конфискувани по-късно. Но изглежда направо невероятно, че Виляда съобщава на „докера“ следното: „Това е само началото, идва втори товар от 2 тона, предназначен предимно за швейцарски дилъри, като само 500 кг от него ще останат за разпространение в Италия.“

Информацията е изключително важна, не само защото два тона струват почти 100 млн. евро на пазара на дози, но и защото хората на подполковник Яничели след броени месеци ще сложат ръка и върху тях, заформяйки цялото конфискувано лани количество на 6 тона.

Що се отнася до трафика на хероин от Афганистан, то през миналата година в Триест са били открити в тайници и иззети малко над 300 кг обработена суровина за забъркване на наркотика. Като най-голямото количество, заловено наведнъж от финансовите гвардейци на подполковник Яничели, са 22,6 кг опиумна паста за извличане на чист хероин, скрита в спирачната система на ирански ТИР. За съжаление „жълтите пламъци“, както медиите наричат икономическите полицаи заради огнената им емблема, си имат и един друг проблем. Той не им дава мира от доста време – трафикът по море или по суша през Триест на контрабандни цигари най-вече от Турция. Ами през последните две години в пристанището или на границата със Словения са били задържани 130 тона „нелегални папироси“ от известни марки, скрити най-често в контейнери като дрогата от Латинска Америка. Били са предназначени за страните от Северна Европа и Великобритания, където цената на пакет, примерно с надпис „Regina“, „Lem“ или „Kingdom“, отдавна надхвърля 10 паунда.

В Триест обаче изглежда малцина забелязват какво се случва в пристанището и околностите – заключава в. „Република“. И не знаят, че мафиите за трафик на наркотици от Изтока и от Южна Америка вече са маркирали на картите си с червено района като зона под техен контрол. Защото той е новата голяма врата на наркотрафика към много богатия европейски пазар – натъртва римският всекидневник за финал.

Следвайте ни в:
YouTube: https://bit.ly/41wMFTt
Facebook: https://bit.ly/442rv1k
Сайт: https://spravedlivanews.bg/
narodenfront.com
humanrightsbg.com
antifascistbg.com
Tik Tok: @tvspravedlivabulgaria