Украйна „няма да обсъжда“ предаване на собствеността над своите атомни електроцентрали на САЩ, включително на окупираната Запорожка АЕЦ, заяви украинският президент Володимир Зеленски ден след разговора си с американския президент Доналд Тръмп, който беше намекнал, че Вашингтон може да поеме „собствеността“, предаде Франс прес. „Няма да обсъждаме това. Днес имаме 15 атомни реактора в експлоатация. Всичко това принадлежи на нашата държава“, подчерта Зеленски на пресконференция в Осло. Но „с президента Тръмп изобщо не сме подхващали въпроса за собствеността“, заяви той.
Украйна има четири атомни електроцентрали, които са построени по времето на СССР, припомня АФП. Запорожката АЕЦ е най-голямата атомна електроцентрала в Европа и работата ѝ беше прекратена след окупирането ѝ от руската армия в началото на 2022 г., което притеснява Киев и Запада. Русия и Украйна си разменят от три години обвинения, че са нанесли удари по нея при размяната на атаки с дронове и ракети.
Вчера Белият дом намекна, че САЩ биха могли да поемат „собствеността“ над украински централи в рамките на усилията за прекратяване на руското нашествие, отбелязва АФП. „Притежанието на тези централи от американци би било най-добрата защита и най-добрата възможна подкрепа за тези украински енергийни инфраструктурни обекти“, заяви говорителката на Белия дом Карълайн Левит.
„Става дума за атомни електроцентрали, които са собственост на държавата, това не е частна собственост“, напомни, от своя страна, Зеленски днес. Той добави, че е готов да изслуша всеки, ако американци „искат да модернизират, да инвестират“ в АЕЦ „Запорожие“. „Това е отворен въпрос, можем да говорим“, подчерта той.
Но „с президента Тръмп изобщо не сме подхващали въпроса за собствеността“, заяви той.
Автор: БТА
Снимки: БТА
Следвайте ни в:
YouTube: https://bit.ly/41wMFTt
Facebook: https://bit.ly/442rv1k
Сайт: https://spravedlivanews.bg/
ТВ Сайт: https://tvsb.bg/
narodenfront.com
humanrightsbg.com
antifascistbg.com
Tik Tok: @tvspravedlivabulgaria





