Докато Мъск се фокусира върху Twitter, заплатата му от 56 милиарда долара на Tesla отива на съд

Тъй като Илон Мъск е погълнат от основната си промяна на Twitter, предприемачът се насочва към съдебен процес, за да защити своя рекорден пакет от възнаграждения на Tesla Inc от 56 милиарда долара срещу твърдения, че несправедливо го обогатява, без да изисква постоянното му присъствие в автомобилния производител, предаде REUTERS.

Акционер на Tesla (TSLA.O) иска да отмени сделката за заплащане на Мъск от 2018 г., като твърди, че бордът е поставил лесни цели за ефективност и че Мъск е създал пакета, за да финансира мечтата си за колонизиране на Марс.

Tesla контрира, че пакетът е осигурил изключително 10-кратно увеличение на стойността за акционерите.

Процесът започва на 14 ноември и ще бъде решен от Kathaleen McCormick от Канцлерския съд на Делауеър. Тя ръководеше съдебното дело на Twitter срещу Мъск, което приключи миналия месец, когато той се съгласи да приключи сделката си за 44 милиарда долара за Twitter, придобиване, което той финансира до голяма степен с акциите си в Tesla.

„Ако Мъск загуби този пакет от заплати по някакъв масивен начин, мисля, че можем да очакваме да видим много неща, които ще бъдат наистина трудни за прогнозиране, като какво ще се случи занапред по отношение на това как се управлява Tesla и как се плаща в Twitter за“, каза Ан Липтън, професор в Юридическия факултет на Тулейн.

Липтън и други правни експерти обаче казаха, че делото на акционера на Tesla Ричард Торнета ще бъде много по-трудно от делото на Twitter срещу Мъск.

Мъск основа и е главен изпълнителен директор на SpaceX, една от най-ценните частни компании в света, и основа или съоснова Neuralink, която прави мозъчни импланти, предприятието за тунелиране The Boring Co и OpenAI, изследователска лаборатория за изкуствен интелект. Миналата седмица той се назначи за главен изпълнителен директор на Twitter.

„Главен директор на непълно работно време“

Адвокатите на Tornetta твърдят, че пакетът от 2018 г. не е изпълнил заявената си цел да фокусира Мъск върху Tesla. Те описват Мъск като „главен изпълнителен директор на непълно работно време“, цитирайки свидетелските му показания, че през 2018 г. той е работил вторник, сряда и петък в производителя на електрически автомобили и понеделник и четвъртък в ракетната компания SpaceX, според показанията му.

Според делото, председателят на борда на Tesla Робин Денхолм каза, че „минималното време“, през което Мъск е бил в Tesla, „става все по-проблематично“ в имейл от 2018 г. до Габриел Толедано, която по това време е била главен директор на Tesla.

Компанията твърди, че пакетът не е за изискване Мъск да натиска часовник и да бъде на място в определени часове всяка седмица, а да порази „дръзки“ цели, обогатявайки Мъск, но също и акционери като Торнета.

Оспорваният пакет за заплащане позволява на Мъск да закупи 1% от акциите на Tesla с голяма отстъпка всеки път, когато се постигнат ескалиращи резултати и финансови цели; иначе Мъск не получава нищо. Tesla е постигнала 11 от 12-те цели, тъй като стойността й е нараснала до 650 милиарда долара от 50 милиарда долара на фона на нарасналото производство на Model 3, според съдебните документи.

Безвъзмездните средства, предоставени на Мъск, са на стойност около 50 милиарда долара, според Амит Батиш от Equilar, фирма за проучване на заплатите на ръководители. Безвъзмездните средства допринасят за неговото състояние от 200 милиарда долара, най-голямото в света.

Пакетът от безвъзмездни средства за акции на Мъск е по-голям от общото заплащане на 200-те най-добре платени изпълнителни директори миналата година – шест пъти повече, според Батиш.

Съдебният процес вероятно ще се съсредоточи върху твърденията на Торнета, че пакетът е разработен и одобрен от директори, поверени на Мъск, и е предложен на акционерите, без да се разкрива, че първите траншове вероятно ще бъдат изпълнени въз основа на вътрешни прогнози.

КОНТРОЛ НА БОРДА

Досиетата на Tornetta са пълни с примери за борд, контролиран от Мъск.

Например Антонио Грасиас, описан от ищеца като близък приятел на Мъск и който беше водещ независим директор от 2010-19 г., свидетелства в показанията си от 2021 г., че Мъск може да продаде Tesla, ако иска, и бордът не може да го спре.

„Кой е работил за кого? Илон Мъск работи ли за борда или бордът работи за Илон Мъск“, каза Майнор Майерс, професор в UConn School of Law.

Майърс каза, че ако пакетът за заплащане бъде отменен, бордът може просто да създаде нов и да го направи с решението на Маккормик, което да ги ръководи.

Но обстоятелствата се промениха, което усложни процеса.

„Сега той притежава Twitter. Как искат да вземат предвид това?“ каза Майърс, който добави, че ще бъде предизвикателство да се определи как Мъск да не бъде разсейван от други начинания.

„Колко пари трябва да сложат пред този човек, за да привлекат вниманието му“, каза той.