Съединените щати, Япония и Южна Корея предупредиха в сряда, че ще бъде оправдан „несравним“ мащаб на реакция, ако Северна Корея проведе седмо изпитание на ядрена бомба, предаде REUTERS.
Вашингтон и неговите съюзници вярват, че Северна Корея може да възобнови изпитанията на ядрена бомба за първи път от 2017 г.
„Съгласихме се, че ще бъде необходим несравним мащаб на реакция, ако Северна Корея продължи напред със седми ядрен опит“, каза първият заместник външен министър на Южна Корея Чо Хюн-донг на пресконференция в Токио.
Чо говореше заедно със своите колеги от Япония и САЩ, заместник-външния министър Такео Мори и заместник-държавния секретар Уенди Шърман.
Съединените щати и техните съюзници предложиха малко подробности за това какви нови мерки могат да предприемат, а наблюдатели казват, че имат малко добри възможности за предотвратяване на нов тест.
За първи път, откакто Северна Корея започна да тества ядрени оръжия през 2006 г., Китай и Русия тази година наложиха вето на водения от САЩ натиск за допълнителни санкции на Съвета за сигурност на ООН, а засилените съюзнически военни учения бяха посрещнати само от повече севернокорейски тестове и упражнения.
„Призоваваме (Северна Корея) да се въздържа от по-нататъшни провокации“, каза Шърман, като ги нарече „безразсъдни и дълбоко дестабилизиращи региона“.
„Всичко, което се случва тук, като ядрен опит на Северна Корея… има последици за сигурността на целия свят“, каза тя, изпращайки слабо завоалирано послание към поддръжниците на Пхенян, Китай и Русия, в Съвета за сигурност на ООН.
„Наистина се надяваме, че всеки в Съвета за сигурност ще разбере, че всяко използване на ядрено оръжие ще промени света по невероятни начини.“
Попитан за коментарите от Токио, говорителят на китайското външно министерство Уанг Уенбин призова всички страни да признаят „основните причини за дългогодишната безизходица“ и да предприемат стъпки за повишаване на взаимното доверие и да отговорят на опасенията на всички страни в балансиран начин.
Северна Корея провежда оръжейни тестове с безпрецедентно темпо тази година, изстрелвайки повече от две дузини балистични ракети, включително една, която прелетя над Япония.
Ядосан от военните действия на Южна Корея, миналата седмица Пхенян изстреля стотици артилерийски снаряди край бреговете си в това, което нарече сериозно предупреждение към своя съсед на юг.
През септември USS Ronald Reagan и придружаващите го кораби проведоха съвместни военни учения с южнокорейските сили в отговор на тест на севернокорейска балистична ракета в това, което беше първото им съвместно военно обучение с участието на американски самолетоносач от 2017 г. насам.
В отговор САЩ, Южна Корея и Япония са се ангажирали да задълбочат сътрудничеството, каза Мори.
„Съгласихме се допълнително да засилим способността за възпиране и реагиране на алианса Япония-САЩ и алианса САЩ-Южна Корея и да насърчим по-нататъшното сътрудничество в областта на сигурността между трите страни“, каза Мори.
По отношение на нарастващото напрежение между Китай и Тайван Шърман повтори позицията на Съединените щати, че не подкрепят независимостта на Тайван, но това не ги спира да работят с Япония и Южна Корея, за да помогнат на Тайван да се защити.
„Съединените щати повториха публично, че не подкрепяме независимостта на Тайван, но искаме да гарантираме, че има мир и затова ще направим всичко възможно, за да подкрепим Тайван и да работим с Япония и с Република Корея, за да гарантираме, че Тайван може да се защити“, каза Шърман.
На среща на комунистическата партия този месец китайският президент Си Дзинпин призова за ускоряване на плановете на Китай за изграждане на армия от световна класа и каза, че страната му никога няма да се откаже от правото да използва сила за разрешаване на проблема с Тайван.
Китай твърди, че демократично управляван Тайван е негова територия, докато правителството на Тайван категорично възразява срещу претенциите на Китай за суверенитет и казва, че само 23-милионното население на острова може да решава бъдещето му.