EurAsia Daily: България се оказа в ядрена безизходица

Служебното правителство на България отмени решението на предишния министерски кабинет и разреши на Националната електрическа компания и АЕЦ „Козлодуй“ да изпълняват договори с руски компании. Български експерти смятат, че София просто не е имала друг избор. „Смяната на производителя ще доведе до доставка на оборудване с различни технически характеристики, които не са съвместими с настоящото оборудване. Поради пряка заплаха за ядрената безопасност смяната на производителя е недопустима“, цитира решението на правителството българското издание 24 часа. В него се уточнява, че на 24 септември шести енергоблок на АЕЦ „Козлодуй“ е спрян за планов ремонт и само руски компании могат да осигурят резервни части.

Според 24 часа, сътрудничеството между „Атомстройекспорт“ и АЕЦ „Белене“ също ще продължи, тъй като само руски специалисти са в състояние да осигурят консервирането на оборудването на два енергоблока на централата в България.

Решението на правителството предизвика възмущение сред бившите министри. Ексшефът на енергийното министерство Александър Николов го нарече безсрамно и бездушно. В същото време сегашният министър Росен Христов заяви, че именно предишното правителство е създало ситуацията, че българската атомна централа е можело изобщо да остане без гориво.

Същността на ситуацията е в това, че правителството на Кирил Петков забрани през юли например доставките на ядрено гориво от компании, които пряко или косвено сасвързани с Русия. Там попадна френската Framatome, която предлагаше гориво, произведено по лиценз на ТВЕЛ. Mediapool.bg смята, че по този начин бившето правителство е искало да разчисти пътя на WestinghouseОбаче и американската компания не може да замени руския доставчик, допълва изданието.

България вече прави анализи за съвместимост на горивото на Westinghouse за реакторите ВВЕР-1000, които са инсталирани в АЕЦ „Козлодуй“, но те няма да бъдат завършени до есента на 2023 г., казва пред Mediapoolбившият шеф на българския ядрен регулатор Георги Касчиев. Той добавя, че има и други технически затруднения, които блокират американците. Експертът Иван Хиновски отбелязва, че Westinghouse получава 14% уранов диоксид от Русия, което оставя тази компания извън играта, но по някаква причина София „не забеляза“ това.

Освен това в системата за управление на процесите в енергоблоковете има вътрешна руска система за управление на реактора. „Има 63 колекции от неутронни детектори, които контролират неутронния поток, има датчици в активната зона на реактора и в първи контур, сензори за налягане. Данни за характеристиките на всеки патрон – обогатяване, дълбочина на изгаряне и т.н., се импортират в тази акумулаторна система за всяка позиция в ядрото. Системата е руска и достъп до нея имат само специалисти от Курчатовския институт. Те имат договор с АЕЦ „Козлодуй“ и при всяко презареждане само те могат да въвеждат изходни данни за контрол на работата в реактора“, казва Георги Касчиев. Той обясни, че в тази ситуация при инсталиране на горивни касети Westinghouseданните трябва да бъдат въведени от специалистите на института „Курчатов“, а Агенцията за национална сигурност на САЩ забранява на американската компания да предава данни на руснаците.

„В този случай институтът „Курчатов“ трябва да се съгласи да предостави на американците достъп до вътрешната си система за ядрен контрол, което обаче няма да се случи. Третият вариант е Westinghouse да инсталира собствена система, която струва 50 милиона долара. Но и този вариант изисква преходен период от четири години, когато ще се използва руско гориво и ще се въвеждат данни от специалисти от института „Курчатов“, описва безизходицата Георги Касчиев.

България планира да проведе търг за доставка на ядрено гориво от алтернативни източници от 2024 г. Но дори и тогава страната може да има проблеми. От една страна, отбелязва бившият шеф на българския регулатор, горивото на Westinghouse струва с 30% повече от руското гориво, докато от Framatome с 15%. От друга страна, за отработеното американско гориво има нужда от склад, какъвто в България просто няма.

Мощността на АЕЦ Козлодуй е 2 GW, което е около 17% от мощността на цялата енергийна система на България.

Снимка: БТА

Източник: EurAsia Daily