Петролът се покачва, докато доларът се понижава и рисковете от предлагането остават

Петролът се повиши в петък, тъй като доларът се понижи и рисковете от доставките останаха, въпреки че страховете от рецесия и епидемиите от COVID в Китай задържаха цените, предаде REUTERS.

Фючърсите на суровия петрол Brent се повишиха с $1,84, или с 1,9%, до $96,51 за барел в 07:40 GMT. Договорът е насочен към седмично покачване с повече от 0,5%.

Фючърсите на американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) се повишиха с $1,94, или 2,2%, до $90,11 за барел, с курс на седмично увеличение от над 2%.

И двата договора се повишиха, докато доларът падна. По-слабият долар повишава търсенето на петрол, тъй като прави суровината по-евтина за тези, които притежават други валути.

Въпреки че опасенията за търсенето натежаха на пазара, предлагането все още се очаква да бъде ограничено, с началото на предстоящото ембарго на Европа върху руския петрол и намаляването на запасите от суров петрол в САЩ.

„Все по-мрачната макроперспектива създава някои силни насрещни ветрове за петролния пазар и без съкращенията на доставките, обявени от ОПЕК+ през октомври, вероятно щяхме да търгуваме на много по-ниски нива“, каза Уорън Патерсън, ръководител на стратегията за суровини на ING.

Съкращенията на ОПЕК+ осигуриха известна стабилност на пазара в краткосрочен план, въпреки че това вероятно ще се промени, след като забраната на ЕС за руски петрол влезе в сила следващия месец за суров петрол и през февруари за рафинирани продукти, добави той.

Страховете от рецесия в Съединените щати, най-големият потребител на петрол в света, нараснаха в четвъртък, след като председателят на Федералния резерв Джером Пауъл каза, че е „много преждевременно“ да се мисли за спиране на повишаването на лихвените проценти.

„Призракът от по-нататъшни увеличения на лихвените проценти помрачи надеждите за повишаване на търсенето“, казаха анализаторите на ANZ Research в бележка.

Банката на Англия предупреди в четвъртък, че смята, че Великобритания е навлязла в рецесия и икономиката може да не расте още две години.

Анализаторите на ANZ посочиха признаци на по-слабо търсене в Европа и Съединените щати, като хората шофират по-малко, а Amazon предупреди за по-слаби продажби, което може да намали търсенето на дестилат.

Подчертавайки опасенията за търсенето, Саудитска Арабия понижи официалните продажни цени (OSP) през декември за своя водещ арабски лек суров петрол за Азия с 40 цента до премия от $5,45 за барел спрямо средната цена за Оман/Дубай.

Намалението беше в съответствие с прогнозите на търговски източници, които се основаваха на по-слаби перспективи за китайското търсене.

Китай се придържа към строгите си ограничения на COVID-19, тъй като случаите нараснаха в четвъртък до най-високото си ниво от август.