Най-често работодателите в България нарушават Кодекса на труда като възлагат работа, за която не плащат.
Автоматизацията, големите данни и икономическият натиск може да доведат до закриването на 83 милиона работни места в световен мащаб през следващите три години.
Това показва проучване, проведено от Световния икономически форум върху над 800 компании и 673 милиона служители по целия свят.
Очаква се изкуственият интелект да бъде ключова движеща сила зад тази промяна и един от най-бързо развиващите се сектори, заедно със специалистите по устойчивост и анализаторите за бизнес разузнаване.
Изследването също така казва, че до 2027 г. могат да бъдат създадени до 69 милиона нови работни места.
Проучването на бъдещето на работата в Европа на консултантската фирма McKinsey прогнозира, че 94 милиона европейски работници ще имат нужда от преквалификация до 2030 г. поради напредъка в автоматизацията.
McKinsey също така идентифицира секторите с най-висок процент работни места, потенциално изместени от автоматизацията, в Европа: настаняване и хранителни услуги (94%), изкуства (80%), търговия на едро и дребно (68%), строителство (58%) и транспорт и съхранение (50%).
„Въпреки че някои работници в западащи професии може да успеят да намерят подобен тип работа, 21 милиона може да се наложи да сменят професията си до 2030 г.“, се казва в проучването, което предполага, че повечето от тези хора нямат висше образование.
Въпреки това, според изследване на Световния икономически форум, следващите години трябва да донесат значителен ръст на работните места и на други фронтове, с около 69 милиона нови позиции.
В Европа тези работни места вероятно ще бъдат неравномерно разпределени,
Може да се окаже, че до 40% от европейските работници живеят в региони със свиващи се пазари на труда, отбелязва McKinsey.
Докладът предполага, че дистанционната работа трябва да бъде насърчавана „чрез стимули за компаниите и изграждането на цифрова инфраструктура“, за да се запазят тези региони на повърхността.
Понастоящем производителността в Европа е силно концентрирана на няколко пазара на труда, като Амстердам, Копенхаген, Лондон, Мадрид, Мюнхен и Париж.
Тези градове са дом на само 20% от населението на Европа, но те представляват 43% от растежа на БВП на Европа, 35% от нетния растеж на работните места и 40% от растежа на населението между 2007 г. и 2018 г., според доклада.
От друга страна, има 438 намаляващи региона, представляващи 30% от населението, в Източна и Южна Европа, с „намаляваща работна сила, по-старо население и по-ниски образователни постижения“.
Следвайте ни в:
YouTube: https://bit.ly/41wMFTt
Facebook: https://bit.ly/442rv1k
Сайт: https://spravedlivanews.bg/
narodenfront.com
humanrightsbg.com
antifascistbg.com
Tik Tok: @tvspravedlivabulgaria