- Светът е на ръба на буден тоталитаризъм, тъй като правителствата се стремят да премахнат свободата на изразяване
Медиите мълчат, докато политиците в ЕС, САЩ, Обединеното кралство, Бразилия, Ирландия, Канада и Австралия се опитват да вкарат в затвора „неправилно мислещи“ граждани под прикритието на ГОЛЯМАТА ЛЪЖА за „речта на омразата“…
Досиетата на Twitter разкриват как правителствени агенции, гражданското общество и технологични компании работят заедно, за да цензурират потребителите на социалните медии. Сега ключови държави се опитват изрично да закрепят тази координация в закона.
Тяхната цел е просто да защитават обществеността от „дезинформация“. Но неясните дефиниции и пропуските в новите закони ще отворят вратата за широко прилагане, злоупотреба и превишаване на правомощията.
В Ирландия например правителството скоро ще може да вкарва в затвора граждани само за това, че притежават материали, които властите смятат за „омразни“. В Съединените щати, по силата на закона RESTRICT, правителството скоро може да може да следи дейността в интернет на всеки американец, за когото се смята, че представлява риск за сигурността.
ПРАВИТЕЛСТВАТА СЕ СТРЕМЯТ КЪМ ПЪЛЕН КОНТРОЛ.
В Канада правителствена агенция може да филтрира и манипулира това, което канадците виждат онлайн. В Австралия един-единствен правителствен служител може да принуди компаниите за социални медии да изтриват публикации.
Правителствата и свързаните с тях неправителствени организации възнамеряват да принудят технологичните компании да спазват техните правила. Британски законодатели заплашиха да вкарат в затвора мениджъри на социални медии, които не цензурират достатъчно съдържание. Бразилия пък въведе строги санкции за платформите, които не успяват да премахнат „фалшивите новини“.
Европейският съюз е основното поле за действие. Той се стреми да получи широки нови правомощия за регулиране на дружествата за социални медии. Ако предприеме действия, това би могло да промени начина, по който дружествата за социални медии функционират в целия свят, предвид глобалната икономическа мощ и влияние на ЕС.
Съгласно Закона на ЕС за цифровите услуги големите технологични компании трябва да споделят данните си с „одобрени изследователи“ от организации с нестопанска цел и университети, което би означавало да се предаде модерирането на съдържанието на неправителствените организации и държавите, които ги подкрепят.
Коментар на редакторът /РС/