Горещините докараха Бактерията-човекоядец

  • Вибрио вулнификус вирее на границата сладка-солена вода
  • Жена пипнала инфекцията, докато плажува на “Силистар”. Спасена е с 10 операции
  • Белгийски турист починал, докато го транспортират

Горещините докараха у нас “Бактерията-човекоядец”- Вибрио вулнификус, съобщиха инфекционисти. Доскоро тя бе непозната в България, а само през тази година има четири случая, и то на туристи, които са били на плажа.

Според медиците, именно големите горещини, които през лятото бяха за много дълъг период от време, са причина за появата ѝ.

“Морската вода беше стигнала невероятни температури, а и нямаше периоди с валежи и с течения, които просто да обменят морската вода”, каза пред “Труд news” д-р Калина Цанкова, началник на Микробиологичната лаборатория в УМБАЛ Бургас.

Освен това те виреят на границата сладка-солена вода, а ние тук имаме много такива места, обясни още д- р Цанкова.
Бактерията се нарича човекоядец, защото яде плът, причинява инфекция на меките тъкани. Лечението е антибиотично и хирургично. Операциите пресичат разпространението. Правят се много дълбоки разрези, за да могат да бъдат дезинфекцирани самите тъкани и некротизиралите да бъдат изрязани.

Изключително опасната бактерия – Вибрио вулнификус, е била открита при изследване на жена, дошла с тежки симптоми в държавната болница на Бургас в разгара на лятото.

61-годишната пациентка е била на почивка на къмпинг “Силистар”. Наранила крака си на шезлонга, но въпреки откритата рана, влязла в морето. Още същият ден кракът се подул, появили се големи мехури, вдигнала температура. Пристигнала в болницата по време на дежурството на опитния хирург д-р Тодор Шуплев.

“Установихме инфекция. Последва хирургична обработка на крака, за да не допуснем тя да се разпространи. Взехме и микробиологична проба”, разказа той.- “Жената имаше нетърпими болки. Беше през лятото, в средата на август, когато дойде да потърси помощ при нас. Помня, че беше в почивен ден и бях на дежурство. Каза ми, че предния ден се е ударила на шезлонга.

Мехурите по крака и бяха с кръвоизливи. Състоянието є беше много тежко, но се борихме, тя имаше шанс и оцеля. Оперирахме я 10 пъти за пресечем пътя на бактерията- да не пълзи нагоре”, обясни пред “Труд news”, д-р Шуплев.

За пръв път лекувам пациент от тази бактерия, коментира още медикът, който е работил дълги години и в Германия.

“Имаше момент, в който се появиха симптоми на полиорганна недостатъчност, на сепсис. Жената беше замаяна, не познаваше близките си. Консултираха ни колегите от реанимацията, ползвахме методична помощ и на Клиниката по гнойно септична хирургия в “Пирогов”, разказа д-р Тодор Шуплев. След близо месец борба за живота и 10 операции, в които участва целият състав на Втора хирургия, жената е изписана в добро състояние. Обичайно в подобни случаи се налага ампутация, за да не се разпространи инфекцията.

Въпросната бактерия Вибрио вулнификус е известна като “човекоядец”, защото при заразяване за часове може да се развие сепсис и да настъпи смърт.

В България няма данни за човек, оцелял след заразяване по кръвен път. Единственият описан в литературата случай е на белгийски турист, отказал хоспитализация и загинал за часове, посочи д-р Калина Цанкова, началник на Микробиологичната лаборатория в УМБАЛ Бургас. Миналата година в научни публикации са докладвани пет смъртни случая в Тампа бей, Флорида, които се дължат на същия причинител.

Белгиецът, който бил диабетик, също е потърсил първоначално помощ в държавната болница на Бургас. Той бил на море в курорт край Бургас. Симптомите му били много тежки и лекарите доказали бактерията, но чужденецът нямал доверие на нашите медици и поискал да бъде транспортиран. Докато му организирали транспортът починал.

“Характерен за всички при заразяване с тази бактерия е намаленият имунен отговор. Най-често потърпевши са възрастни хора, с придружаващи заболявания. Не бива да се изпада в паника, защото инфекции е имало и винаги ще има”, коментира д-р Цанкова.

Едномесечното лечение на пациентката е надхвърлило няколко пъти стойността на клиничната пътека. Само лекарствата струват 9000 лв., без да се смятат други консумативи, десетте операции, трудът на лекари, сестри, лаборанти. “Когато се пита защо държавните болници са в недобро финансово състояние, това е една от причините. На всеки 3-4 месеца имаме по един подобен пациент, който се нуждае от продължително лечение”, посочват от Втора хирургия.

Случаят вече се описва в научна публикация и ще бъде докладван на конгрес.

  • Лекари в Бургас не са успели да ги спасят
  • Двама пациенти потърсили помощ твърде късно

Двама пациенти са починали това лято от месоядната бактерия вибрио вулнификус в Бургас, научи “Труд news”. И двамата са постъпили твърде късно в болница и независимо от усилията на лекарите те не са могли да бъдат спасени. За живота на единия медиците са се борили повече от месец.

Инфекционисти обясниха, че смъртността от вибрио вулнификус дори и при адекватно лечение е висока – около 50 на сто.

И тези два случая в Бургас са свързани с рани, а инфектирането е станало при влизане в морето.

Въпреки че хората без никакви предшестващи здравословни проблеми са по-склонни да развият само леко заболяване, инфекцията може бързо да стане фатална, ако Vibrio vulnificus навлезе в кръвния поток. След това причинява кожни лезии с мехури, треска, втрисане и опасно ниско кръвно налягане.

Процесът от изяждането на стрида до смъртта от сепсис може да се случи в рамките на два дни. Докато повечето хора осъзнаят, че нямат обикновен чревен проблем, често е твърде късно, твърдят инфекционисти.

Доц. д-р Диана Радкова, началник на Втора инфекциозна клиника в УМБАЛ “Св. Марина”-Варна: Бактерията не е екзотична, има лечение

Бактерията Вибрио вулнификус не е пришълец от екзотични страни и срещу нея има ефективно антибиотично лечение. Това каза пред “Труд news” доц. д-р Диана Радкова, началник на Втора инфекциозна клиника в УМБАЛ “Св. Марина” във Варна. Според нея заразени хора във Варна няма. Бактерията човекоядец обича алкалната среда, най-лесно влиза в организма от водата чрез рани. Наподобява холерната инфекция, но няма нищо общо с опасната болест.

Д-р Калина Цанкова: Поех отговорност, за да избегнем сепсис

Растежът на бактерията върху блюдо на Петри.

Като микробиолози ние нямаме време да докажем тази инфекция, защото тя се развива за часове. Става сепсис, настъпва сепсис, който е необратим.

Аз поех отговорност, без да съм доказала с тестове бактерията, поставих диагноза и започнахме лечение. Можеше и да не позная, но бях абсолютно сигурна. Предпочетох аз да не съм права, и да проведем едно излишно лечение, отколкото да чакам, за да бъда абсолютно сигурна и да се изтърват още едни 24 часа, което щеше да е абсолютно фатално, каза д-р Калина Цанкова.

Всъщност д-р Калина Цанкова разпознава причинителя веднага, макар че го е виждала само три пъти в своята практика. “Невъзможно е да объркаш. Тази бактерия е подвижна, характерно е, че не расте в среда, в която растат подобните на нея”, обяснява тя.

“Хората не предполагат до каква голяма беля може да доведе една раничка. Това е отворена врата за инфекции, затова нека да бъдат внимателни и да не влизат в морето с пресни рани”, призовават лекарите. Те имат данни от свои колеги от друго лечебно заведение за още трима пациенти, които това лято са загинали от сепсис след заразяване със същата бактерия.

Проф. Ива Христова, директор на НЦЗПБ: Инфекцията се развива бавно

Няма никакъв проблем да изследваме за наличие на бактерията Вибрио вулнификус, в нашия център трябва да можем да изследваме всичко, което другите не могат. Но ако завалят много проби от цялата страна, ние не можем да ги поемем, защото нямаме този капацитет. Ние сме за потвърждение или за откриване на новите случаи. Засега случаите са единични.
Обяснението за наличие на бактерията Вибрио вулнификус, която е характерна за по-топлите страни се, търси в климатичните промени.

Твърдо установените случаи засега са три. Доста отдавна не бяхме се срещали с тази бактерия, но това не означава, че е нямало случаи.

Бактерията заразява конкретно човек, но той не може да предава нататък.

Вибрио вулнификус прилича на всичкщи останали вибриоми и всички микробиолози знаят, как изглеждат те. Вибрио вулнификус е от семейството на холерата, но коренно се различава от нея. Нямат нищо общо помежду си. При холерата има тежък токсин, който липсва при Вибрио вулнификус. Няма нищо общо и като протичане на заболяванията.

При Вибрио вулнификус инфекцията се развива бавно.

  • Българската агенция по безопасност на храните откри холера в умряла риба
  • Няма европейски регламент да се изследват храни за тази бактерия
  • Бактерията-канибал е от едно семейство с холерата

Обяснението за появата на патогените е в екологичната среда и външни влияния, заявиха от БАБХ.

Към момента Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) не е получавала официални проби на риба и морски дарове, при които да се изследва наличието на бактерията Vibrio vulnificus. Нито един европейски регламент не изисква задължителен контрол за тази бактерия в риба и морски продукти, което обяснява липсата на такива анализи в рутинните лабораторни изследвания.

Това заявиха в отговор на запитване от “Труд news” дали от БАБХ са откривали смъртоносната бактерия при лабораторни анализи или други проби на риба и морски дарове.

На 20 септември тази година бе съобщено, че експерти от агенцията са открили бактерия на холерата и още два патогена в умряла риба в язовир “Въча”. “От рибата бяха изолирани Vibrio cholerae O:139, който беше потвърден като холера токсин А отрицателен, непредставляващ риск за здравето на човека, както и представители на род Aeromonas, патогенни за рибите.

Не става въпрос за Vibrio vulnificus, който е причинител главно на раневи инфекции при човека”, категорични са от БАБХ. Нейните лаборатории извършват изследвания и анализи на проби, но не могат да предоставят обяснения за причините за появата на патогените.

“Обяснението за появата на конкретни бактерии в дадена сфера обхваща фактори като екологични условия, състоянието на водоемите и други външни влияния, които не са предмет на лабораторните анализи на Агенцията”, поясняват от там.

Следвайте ни в:
YouTube: https://bit.ly/41wMFTt
Facebook: https://bit.ly/442rv1k
Сайт: https://spravedlivanews.bg/
narodenfront.com
humanrightsbg.com
antifascistbg.com
Tik Tok: @tvspravedlivabulgaria