Ялта #2, която предстои

През изминалия уикенд Европа бе разтърсена от страх и несигурност след Мюнхенската конференция по сигурността. Възможността за ново глобално преразпределение на силите, в което европейските държави остават настрана, предизвика вълна от тревожни коментари и анализи. Според някои експерти, светът е изправен пред своеобразна „Нова Ялта“, в която основните геополитически играчи – Владимир Путин, Доналд Тръмп и Си Дзинпин – договарят нов световен ред, подобно на разпределението на сферите на влияние от Рузвелт, Сталин и Чърчил през 1945 г.

Геополитическите реалности: САЩ, Русия и Китай

Основната тревога на европейските лидери е, че в хипотетичната сделка между САЩ, Русия и Китай, Европа може да се окаже не участник, а обект на договаряне. Ако Тръмп спечели изборите в САЩ, той може да предложи на Путин и Си Дзинпин по-голяма свобода на действие в техните региони, в замяна на американско надмощие в Западното полукълбо и изгодни условия за САЩ в световната търговия. Този сценарий би разрушил традиционния атлантически съюз, създаден от Рузвелт и Труман, и би оставил Европа уязвима в новата глобална реалност.

Европейската реакция: паника и контрамерки

Френският президент Еманюел Макрон и британският премиер Кийр Стармър побързаха да демонстрират решителност и ангажираност към стабилността на Европа, но техните усилия може да се окажат недостатъчни. Въпреки че Вашингтон винаги е бил икономически и политически свързан със Стария континент, въпросът е доколко новото американско ръководство ще бъде заинтересовано от поддържането на тази връзка.

Вътрешноевропейските слабости

Европа се намира в сложна ситуация не само заради външните заплахи, но и поради вътрешните си проблеми. Политическото пространство в много страни е силно фрагментирано, а икономиката не успява да поддържа темпото на американския растеж. Проблемът с миграцията също тласна значителна част от европейските избиратели към крайнодесни формации, което допълнително усложнява стабилността на континента.

На фона на всичко това, американският сенатор Джей Ди Ванс предизвика сериозни дебати с изказванията си, че Европа трябва да се адаптира към новата политическа реалност и че американската подкрепа не може да бъде безусловна. Той постави болезнени въпроси относно бъдещето на трансатлантическите отношения, като дори загатна за възможността Вашингтон да се дистанцира от проблемите на континента.

В заключение…

Ако Европа не предприеме адекватни мерки, тя рискува да се окаже в позицията на пасивен наблюдател в глобалната игра на сили. Паниката от „Новата Ялта“ може да се окаже мотивиращ фактор за обединяване и засилване на европейските структури, но ако действията на лидерите останат само символични, това може да доведе до сериозни геополитически последици. Настъпващата трансформация на световния ред изисква не само дипломатическа гъвкавост, но и категорични решения за бъдещето на Европа.

Автор: Райна Стаменова, политолог и журналист
Снимки: Труд
Следвайте ни в:
YouTube: https://bit.ly/41wMFTt
Facebook: https://bit.ly/442rv1k
Сайт: https://spravedlivanews.bg/
narodenfront.com
humanrightsbg.com
antifascistbg.com
Tik Tok: @tvspravedlivabulgaria